Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 554

Klimatyzator przenośny czy split – który wybrać? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zakup i montaż urządzeń klimatyzacyjnych wymagają od nas wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór pomiędzy dwoma podstawowymi typami klimatyzatorów, czyli urządzeniami typu split i klimatyzatorami przenośnymi. Co ciekawe, na rynku pojawiły się też klimatyzatory przenośne split, które łączą cechy obu wariantów. Nie wiesz, który typ wybrać? Zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie lepsze? Poznaj plusy i minusy każdego z dostępnych rozwiązań!


 

Klimatyzator montowany na ścianie – split 

Klimatyzator stacjonarny składa się z dwóch głównych jednostek: jednostki wewnętrznej lub kilku jednostek wewnętrznych pracujących w systemie multi-split, montowanych w pomieszczeniach, które mają być chłodzone oraz jednostki zewnętrznej umieszczanej na zewnątrz budynku. Jeśli wybierzesz jeden z nowoczesnych modeli, możesz mieć pewność, że urządzenie będzie praktyczne i łatwe w obsłudze, a także wyposażone w filtry, które oczyszczą powietrze z pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń. 

Warto wiedzieć, że klimatyzator typu split będzie niezwykle wydajny w chłodzeniu, a także ogrzewaniu i oczyszczaniu powietrza, a przy tym energooszczędny. Jego zaletą jest też cicha praca, ze względu na to, że główna jednostka kompresora znajduje się na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest też fakt, że takie urządzenia nowocześnie się prezentują, nie zakłócając estetyki wnętrz i nie zajmują miejsca na podłodze. Czy ich instalacja ma jakieś minusy?  

Nie da się ukryć, że klimatyzatory stacjonarne są zazwyczaj droższe w porównaniu z przenośnymi modelami. Urządzenia te wymagają profesjonalnego montażu, co wiąże się z koniecznością przeprowadzania dodatkowych prac remontowych i poniesienia pewnych kosztów. Poza tym chłodzą jedynie pomieszczenia, w których są zainstalowane jednostki wewnętrzne, a ich ewentualne przeniesienie do innej lokalizacji może być problematyczne. Trzeba także pamiętać, że instalacja klimatyzacji w takiej wersji może wymagać uzyskania pozwolenia od spółdzielni mieszkaniowej. 

Klimatyzator przenośny – kompakt 

Klimatyzator przenośny typu kompakt, w przeciwieństwie do klimatyzatorów split, to samodzielne urządzenie, które jest całkowicie mobilne. Składa się z jednej jednostki, która zawiera kompresor, wymiennik ciepła i wentylator. Tego typu urządzenia działają na zasadzie wydalania ciepła na zewnątrz pomieszczenia za pomocą węża odprowadzającego lub płynnego chłodziwa. 

Klimatyzatory przenośne cechuje wygoda użytkowania. Kompaktowe przenośne urządzenie możesz ustawić w dowolnym pomieszczeniu, które w danym momencie wymaga schłodzenia. Jak łatwo się domyślić, jest to sprzęt, który nie wymaga przeprowadzania specjalistycznego montażu, co nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem prac instalacyjnych. W dodatku samo urządzenie jest tańsze niż klimatyzatory split i multi-split. 

Niestety przenośny klimatyzator nie jest tak samo wydajny w chłodzeniu pomieszczeń, jak klimatyzacja oparta o system split lub multi-split. Takie urządzenie z racji tego, że cała jednostka jest umieszczona wewnątrz pomieszczenia, generuje też większy hałas. 

Klimatyzator przenośny split

Alternatywą dla obu opisanych rozwiązań może być klimatyzator przenośny split, który łączy zalety klimatyzatora przenośnego i klimatyzatora split. Klimatyzator przenośny split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, ale nie wymaga stałej instalacji. Dzięki temu urządzenie wykazuje się większą wydajnością pracy niż przeciętny klimatyzator przenośny. Do tego pracuje od niego ciszej, a jednocześnie nie wymaga przeprowadzenia specjalistycznego montażu, jak typowy klimatyzator stacjonarny. 

Przeczytaj również: Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce 

Klimatyzator przenośny czy split, a może klimatyzator przenośny split? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze – klimatyzator przenośny czy stacjonarny? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, własnych preferencji oraz możliwości finansowych.  

Stacjonarny klimatyzator typu split to opcja dla tych, którzy oczekują możliwie jak największej wydajności chłodzenia, a do tego nie przeszkadzają im stosunkowo wysokie koszty i konieczność wykonania prac instalacyjnych. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zainwestować w system, który będzie im służył przez lata.  

Klimatyzator przenośny jest z kolei propozycją dla tych, którzy poszukują ekonomicznego rozwiązania, a także nie mają możliwości zamontowania stałej klimatyzacji lub nie chcą przeprowadzać takiej inwestycji. Z tego urządzenia będą zadowolone między innymi osoby, które wynajmują mieszkanie, planują przeprowadzkę albo szukają na przykład systemu chłodzenia domku letniskowego. 

Trzeci wariant, czyli klimatyzator przenośny split może stanowić złoty środek dla tych, którzy chcą uzyskać lepszą wydajność chłodzenia, zbliżoną do klimatyzatora typu split, nie tracąc mobilności urządzenia, charakterystycznej dla klimatyzatorów przenośnych.

Podsumowując, klimatyzator stacjonarny w wariancie split to świetna propozycja dla osób, które mogą sobie pozwolić na umieszczenie części zewnętrznej na zewnątrz budynku. Wyższą cenę i konieczność przeprowadzenia prac montażowych rekompensuje duża skuteczność i to, że urządzenia tego typu pracują wyjątkowo cicho.  

Kompaktowe klimatyzatory gwarantują za to dużą elastyczność – można je swobodnie przemieszczać i są najtańszą opcją dostępną na rynku. Minusem jest dość wysoki poziom hałasu i mniejsza wydajność urządzenia.  

Klimatyzatory przenośne split zapewniają stosunkowo wydajne chłodzenie, przy niskim poziomie hałasu, mobilność i wygodę użytkowania, a przy tym są dostępne w przystępnej cenie.

 

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu? TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

Kliknij przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzatora?

Bez względu na rodzaj klimatyzatora warto wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji. Zazwyczaj niezadowolenie z pracy tego typu systemów, między innymi w zakresie wydajności i kosztów eksploatacji, bierze się z nieumiejętnego użytkowania klimatyzatorów. Część osób uważa także, że klimatyzatory szkodzą zdrowiu, odwadniając skórę, powodując przewlekłe zmęczenie mieszkańców oraz przyczyniając się do infekcji górnych dróg oddechowych i oczu. W rzeczywistości klimatyzacja może prowadzić do niekorzystnych zjawisk, tylko w momencie, gdy korzystamy z niej w niewłaściwy sposób. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim: 

  • ustaw odpowiednią temperaturę, 
  • unikaj gwałtownych zmian temperatury oraz nadmiernego schładzania pomieszczeń, 
  • korzystaj z funkcji oszczędzania energii, 
  • wyłączaj urządzenie, gdy go nie potrzebujesz, 
  • nie pozostawiaj uchylonych okien i drzwi, 
  • utrzymuj czystość filtrów i pamiętaj o regularnym serwisowaniu sprzętu. 

Prawidłowe korzystanie z klimatyzatora nie tylko przyczyni się do zachowania komfortu termicznego, ale także ograniczy koszty eksploatacji i nie nadszarpnie zdrowia. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł: Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie?

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Nie wszystkie klimatyzatory mają funkcję grzewczą, jednak coraz więcej nowoczesnych urządzeń zapewnia nie tylko chłodzenie, ale i wydajne ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki temu można z nich korzystać przez cały rok, wykorzystując instalację zarówno jako samodzielny, jak i dodatkowy system grzewczy, w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Warto podkreślić, że wszystkie klimatyzatory typu split z oferty TAURONA posiadają funkcję grzania.

Klimatyzatory mogą wysuszać powietrze, choć warto wiedzieć, że nowoczesne modele są coraz częściej wyposażane w czujniki monitorujące poziom wilgoci w pomieszczeniu, dzięki czemu mogą dostosowywać tryb pracy do aktualnych warunków. Dzięki temu klimatyzatory zapobiegają zarówno nadmiernemu wysuszeniu, jak i niepotrzebnemu zawilgoceniu powietrza, poprawiając komfort termiczny i pomagając utrzymać odpowiednią dla zdrowia użytkowników jakość powietrza.