Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Klimatyzator przenośny czy split? Który wybrać?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

W sprzedaży znajdziesz dwa typy klimatyzatorów: split oraz urządzenia przenośne – kompakt. Nie wiesz, który typ wybrać? Zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie lepsze? Większa mobilność czy skuteczniejsze chłodzenie przestrzeni? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!


 

Klimatyzator na ścianie – split

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego klimatyzatora? Powinien mieć filtr, który oczyści powietrze z pyłów i kurzu, filtry antybakteryjne i jonizator powietrza. Samo urządzenie jest praktyczne i proste w obsłudze. Najczęściej sterowane jest za pomocą dołączonego pilota lub przez wi-fi. Niepodważalnym plusem jest wydajność oraz to, że pracuje cicho. Minusy? Cena, kilkugodzinny montaż, stała konserwacja. Klimatyzatory typu split – chłodzą jedynie pomieszczenie, w którym są zainstalowane. Dla właścicieli mieszkań, ważną informacją może być to, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe nie wydają mieszkańcom zgody na montaż takich urządzeń.

Czy wiesz, że…?

 

Klimatyzacja od TAURONA dostępna jest nawet w 20 ratach
w kredycie z RRSO 0%?

Sprawdź szczegóły

Klimatyzator przenośny – kompakt

Klimatyzatory przenośne cechuje wygoda użytkowania. Kompakt możesz ustawić w dowolnym pomieszczeniu, które planujesz schłodzić. Jest ciekawą alternatywą dla klimatyzatorów typu split. Obie części urządzenia schowane są w jednej obudowie. Jak odprowadzają ciepło? W większości klimatyzatorów kompaktowych zamontowana jest rura, którą należy „wyrzucić” przez otwarte okno czy drzwi balkonowe na zewnątrz (część ciepła wraca do środka – gorsza wydajność, słabsze chłodzenie). Jest też zdecydowanie głośniejszy od tradycyjnego urządzenia montowanego na ścianie i wymaga regularnego opróżniania skraplającej się wody. Jednak wysoka mobilność oraz cena – często przemawiają za jego wyborem.

Klimatyzator w domu

Jeśli zastanawiasz się, jaką moc powinien mieć klimatyzator do Twojego domu lub mieszkania, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli ściany mają wysokość nie większą niż 2,8 m, to spokojnie możesz przyjąć, że na 1 m2 powierzchni potrzebujesz 0,1 kW mocy.

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzatora?

Część osób uważa, że klimatyzatory szkodzą zdrowiu. Odwadniają skórę, powodują przewlekłe zmęczenie mieszkańców oraz przyczyniają się do infekcji górnych dróg oddechowych i oczu. W rzeczywistości klimatyzacja może prowadzić do niekorzystnych zjawisk, tylko w momencie, gdy korzystamy z niej w niewłaściwy sposób. Na co więc warto zwrócić uwagę? Sprawdź:

  • ustaw optymalną temperaturę i szybkość wentylatora.  O tym, ile powinny wynosić, przeczytasz tutaj,
  • unikaj gwałtownych zmian temperatury,
  • zamknij uchylone okna i drzwi,
  • pamiętaj o regularnym serwisowaniu sprzętu.

Klimatyzator typu split to świetna propozycja dla osób, które mogą sobie pozwolić na montaż lub postawienie części zewnętrznej poza nieruchomością. Cenę w tym przypadku rekompensuje wysoka skuteczność i to, że urządzenia tego typu pracują cicho. Kompaktowe klimatyzatory dają dużą elastyczność – można je swobodnie przemieszczać między pomieszczeniami. Minusem jest bardzo wysoki poziom hałasu i mniejsza wydajność.