Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 756

Posprzątaj w sylwestra…! 5 noworocznych zwyczajów, które Cię zaskoczą

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Sylwester to niepowtarzalne wydarzenie, które jest celebrowane na całym świecie. Zimne ognie, fajerwerki, zabawy, muzyka i pyszne przekąski to punkty, bez których trudno sobie wyobrazić tę noc. A jak świętują nadejście Nowego Roku mieszkańcy innych zakątków globu? Sylwester w domu czy na balu? Kto organizuje ogniste parady? Kto i po co je winogrona, a kto skacze przez fale. Sprawdzamy!


 

Skacz i tłucz, czyli zwyczaje noworoczne w Danii

Jak Duńczycy świętują nadejście Nowego Roku? Chwilę przed północą wchodzą na krzesła, a gdy zegar wybije dwunastą… skaczą w dół. Nie poprzestają jedynie na zeskakiwaniu z krzesła. Strzelają fajerwerkami i… równie głośno tłuką talerze o drzwi sąsiadów. Akt zemsty? Chuliganizm? Pudło! To wyraz ogromnej sympatii. Nasi sąsiedzi z północy wierzą, że tłuczone szkło przynosi szczęście. Im więcej zbitej zastawy znajdziemy rano pod drzwiami, tym mocniej jesteśmy lubiani. A hałas, który powstaje podczas tłuczenia porcelany, ma odpędzić z mieszkań zmartwienia i kłopoty.

A jeśli w noc sylwestrową lub Nowy Rok planujesz spotkać się z osobą, której chcesz wręczyć prezent, sprawdź nasze niezawodne propozycje: 5 pomysłów na praktyczne prezenty

Jeden dzień to za mało! Baw się przez cztery dni jak Szkoci!

Szkocki sylwester nazywany jest Hogmanay i trwa aż cztery dni! Czy to cztery dni błogiego lenistwa i rozpusty na domowej kanapie? Sylwester w domu? Wręcz przeciwnie. W Szkocji ludzie świętują nadejście Nowego Roku na ulicach. Towarzyszą im huczne zabawy i parady, a tradycja ta sięga jeszcze czasów Wikingów. Najwięcej atrakcji znajdziesz w Edynburgu, gdzie całość otwiera Parada Ognia. Ten wstęp to pochód tysięcy pochodni przez najważniejszą ulicę miasta. Pochodnie to nie jedyna atrakcja. W pochodzie biorą udział również osoby grające na kobzach, bębniarze czy ci przebrani za wikingów. Marsz kończy się wyjątkowym koncertem oraz spektakularnym pokazem sztucznych ogni. To oczywiście dopiero początek zabawy.

Warto też wspomnieć o szkockiej tradycji porządkowania swoich spraw przed Nowym Rokiem. Zostawienie niezałatwionych kwestii… może skutkować nieszczęściem.

Porządki na wielką skalę w RPA

Sylwester to czas wielkich porządków dla mieszkańców RPA. Dokładnie oczyszczają swoje domostwa, a sprzęt i meble, których nie planują już używać… wyrzucają wprost na ulicę! Przez okna. Robią tak zarówno właściciele domów, jak i lokatorzy wielopiętrowych bloków mieszkalnych. Po co? Dokonują w ten sposób pewnego rodzaju transakcji – pozbywają się „starego” na rzecz „nowego”. Na szczęście ta tradycja wydaje się powoli wygasać. W RPA coraz chętniej zamieniają ją na huczne zabawy na ulicy oraz parady.

Mycie domów w Meksyku

Do porządnych Szkotów i RPA dołącza Meksyk. Mieszkańcy tego miejsca świętują Nowy Rok symbolicznym obmywaniem domów. Otwierają okna i wylewają przez nie całe wiadra wody, a przez otwarte drzwi wymiatają kurz i śmieci, które mają symbolizować niedobrą energię. Gdy już sprzątną swoje domy, rzucają przed drzwi monety, a następnie wmiatają je do domu. Ta tradycja ma zapewnić domownikom dostatek w nowym roku. W wersji dla leniwych wystarczy zapalić światło i zostawić je włączone na całą noc.

Meksykanie spisują również swoje bolączki i zmartwienia na kartce, a następnie ją palą. Ciekawi świata i pragnący podróży… liczą również, że przechadzka po mieście z pustą walizką zapewni im rok bogaty w wyjazdy. To jeszcze nie koniec. Kolejną tradycją jest pieczenie ulubionych słodkości i chowanie do środka monety. Osoba, która znajdzie tę niespodziankę, ma zapewnione szczęście w nadchodzącym roku.

12 winogron w Hiszpanii

W Hiszpanii sylwestra, czyli „Nochevieja” (Starą Noc) obchodzi się w gronie najważniejszych

osób. Mieszkańcy stolicy zbierają się na popularnym placu Puerta del Sol i wspólnie odliczają w głos nadejście północy. Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, że w oczekiwaniu na dwunastą jedzą winogrona. A dokładnie dwanaście winogron, które mają przynieść dobre zdrowie i urodzaj w życiu. Ważne, by ich nie połykać, a dokładnie gryźć i wyrobić się z tym zadaniem, zanim skończy bić zegar.

Gdy już skończysz świętować nadejście Nowego Roku, pora na… noworoczne postanowienia. Sprawdź, jak mądrze podejść do tematu: 4 zdrowe postanowienia noworoczne. Co warto zmienić?