Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


15 059

Sauna w domu – koszty budowy

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Korzystanie z sauny ma nie tylko charakter relaksacyjny, ale także prozdrowotny. Jednak by korzyści były odczuwalne, konieczne jest regularne zażywanie kąpieli, co w przypadku saun publicznych może być kosztowne i uciążliwe pod względem organizacyjnym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie sauny w domu. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile kosztuje budowa sauny w domu.


 

Sauna w domu – koszt budowy

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje sauna fińska w domu, może być bardzo różna. Cena sauny zależy od wielu czynników. Na ostateczny koszt takiego przedsięwzięcia największy wpływ mają: powierzchnia montowanej kabiny, rodzaj wykorzystanego przy budowie drewna oraz rodzaj pieca.

Ile kosztuje kabina do sauny?

Do budowy sauny najczęściej wykorzystuje się drewno świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Wykonana na wymiar kabina z drewna świerkowego (wraz z siedziskami, oświetleniem i wyposażeniem) o powierzchni 2,5-4 m2 (odpowiednia dla 4-6 osób) to wydatek rzędu 7000 – 15 000 zł. Przy wyborze cedru lub jodły cena ta może wzrosnąć nawet do kwoty 20 000 zł.

Alternatywą dla sauny budowanej od zera są gotowe kabiny prefabrykowane. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli w najróżniejszych przedziałach cenowych. Koszt zakupu gotowej do montażu sauny waha się od około 5000 do nawet 150 000 zł. Skąd aż taki rozstrzał cenowy? Oczywiście wszystko zależy od wielkości, wykorzystanych materiałów, wyposażenia i wbudowanych funkcji, takich jak odtwarzacz muzyki, radio, oświetlenie imitujące gwieździste niebo czy dyfuzor aromatu. Bardzo popularne są również prefabrykowane kabiny infrared. Jednoosobową saunę na podczerwień możesz mieć w domu już za 3000 zł. Jednak jeśli chcesz zażywać kąpieli saunowych w towarzystwie innych domowników, musisz liczyć się z większymi kosztami. Ceny dwuosobowej sauny infrared w większości przypadków wahają się między 4000 a 7000 zł, przy czteroosobowej kabinie musisz liczyć się z kosztem kilkunastu tysięcy złotych. Najdroższe są sauny przeznaczone dla sześciu osób – ich cena sięga 35 000, a nawet 40 000 zł. Oczywiście powierzchnia nie jest tu jedynym wyznacznikiem ceny. Ma na nią wpływ również liczba promienników podczerwieni, zastosowana technologia, wykorzystane materiały oraz producent.

Jeśli chodzi o sauny ogrodowe, to kabiny w kształcie beczki dostępne są już od 10 000 – 12 000 zł. Cena większych i bardziej zaawansowanych modeli oscyluje w granicach 17 000 – 20 000 zł. Dostępne są również sauny w kształcie niewielkiego domku. Te są jednak stosunkowo drogie – kosztują około 30 000, a nawet 40 000 zł. Oczywiście saunę ogrodową możesz wybudować samodzielnie. Wtedy jednak do ceny kabiny i jej wyposażenia, będziesz musiał doliczyć koszty wzniesienia niewielkich rozmiarów budynku.

Piec do sauny – koszt

Kupując prefabrykowaną kabinę sauny, zwróć szczególną uwagę na to, czy w skład jej wyposażenia wchodzi piec. Jeśli nie, konieczne będzie dokupienie takiego sprzętu. Tu do wyboru masz piece elektryczne oraz opalane drewnem. Te ostatnie wiążą się z pewnymi niedogodnościami – po pierwsze, aby móc umieścić w kabinie piec na opał stały, konieczna jest większa powierzchnia sauny. Piec musi znajdować się w odległości przynajmniej 50 cm od drewnianych ław. Oprócz tego do ich montażu potrzebny jest dodatkowy komin dymowy oraz miejsce na składowanie drewna. Dlatego piece na drewno częściej wykorzystywane są w saunach ogrodowych. Jednak nawet w ogrodzie taki rodzaj ogrzewania wymaga czyszczenia. Jeśli więc po zakończonym seansie saunowym nie masz ochoty na wynoszenie popiołu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie piec elektryczny.

Podstawowe modele pieców elektrycznych dostępne są już za 1000-2000 zł. Cena w dużej mierze zależy tu od mocy urządzenia, ale też od dodatkowych funkcji. Droższe piece wyposażone są w obsługiwane sterownikami generatory pary i wilgotności, dzięki czemu można ich użyć nie tylko w saunie suchej, ale też w łaźni i saunie mokrej. Cena mocniejszych pieców waha się miedzy 2000 a 6000 zł. Oczywiście na tym nie koniec. Dla najbardziej wymagających dostępne są modele pieców, których cena zbliżona jest do… kosztu całej sauny. Za najdroższe piece akumulacyjne (z dużą ilością dobrze zaizolowanych – i długo utrzymujących ciepło – kamieni) trzeba zapłacić nawet 17 000 zł.

Montaż sauny – cena

Saunę w domu możesz zamontować samodzielnie, szczególnie jeśli masz odpowiednie umiejętności. Zaoszczędzisz wówczas na pracy fachowców. O ile w przypadku kabiny projektowanej na wymiar może być to nieco trudniejsze, o tyle z zainstalowaniem kabiny wykonanej z elementów prefabrykowanych powinien poradzić sobie nawet amator. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż, elektryczny piec do instalacji będzie musiała podpiąć osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jeśli jednak operowanie narzędziami nie jest Twoim ulubionym zajęciem, instalację sauny w domu lepiej powierzyć fachowcom. Większość firm sprzedających prefabrykowane kabiny ma w ofercie taką usługę – jej cena może jednak sięgać nawet 30% wartości sauny. Alternatywą jest tu skorzystanie z usług profesjonalnego stolarza. Korzystając z pomocy specjalistów, unikniesz błędów, które w przyszłości mogą skutkować zbyt szybkim niszczeniem sauny, a co za tym idzie – drogimi naprawami.

Sauna w domu – czy warto?

Jeśli lubisz kąpiele saunowe i wiesz, z jakimi korzyściami dla ciała w iąże się regularne korzystanie z sauny w domu, to na powyższe pytanie możesz odpowiedzieć tylko w jeden sposób – oczywiście, że tak! Wprawdzie będziesz musiał dokonać wstępnej inwestycji związanej z montażem kabiny, ale koszty eksploatacji będą kilka a nawet kilkanaście razy niższe, niż jednorazowy pobyt w saunie publicznej. Nie zapominaj też o korzyściach dla zdrowia, których wartość jest nie do przecenienia! Jeśli powyższy tekst sprawił, że już teraz zastanawiasz się, jaki rodzaj sauny wybrać, jakie warunki techniczne musi spełniać pomieszczenie, w którym chcesz zamontować kabinę oraz jak prawidłowo dobrać piec do kubatury sauny, zapoznaj się z naszym artykułem: Sauna w domu – wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem