Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 434

Ładowanie samochodu elektrycznego w bloku – czy jest możliwe?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Po wyczerpującym dniu kładziesz się do łóżka, by zregenerować się i nabrać sił na kolejny pełny wyzwań dzień. To doskonały czas, by Twój samochód również odzyskał energię niezbędną do działania. Jak to zrobić, jeśli nie dysponujesz domem z garażem, a publiczna infrastruktura ładowania nie jest dostępna w Twoim miejscu zamieszkania? Przeczytaj, co musisz zrobić, by ładowanie samochodu elektrycznego w bloku było możliwe.


 

Każde auto zelektryfikowane można ładować prądem przemiennym (AC), czyli takim, jaki masz w domowych gniazdkach. To wolniejszy, lecz jednocześnie najtańszy sposób pozyskiwania energii napędowej dla pojazdu elektrycznego, optymalny szczególnie wtedy, gdy użytkujesz samochód głównie na krótszych trasach. Tylko jak ładować auto elektryczne, mieszkając w bloku? Z pomocą przychodzą ładowarki do prywatnego użytku, które można zamontować na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej.

Prywatna stacja ładowania samochodów – co musisz wiedzieć?

Do wyboru masz dwa warianty – naścienną stację ładowania znaną jako wallbox, która świetnie sprawdza się między innymi w garażach i na parkingach podziemnych lub wolnostojącą stację ładowania, będącą idealnym rozwiązaniem dla parkingów zewnętrznych. Z ich pomocą możesz ładować jeden lub kilka pojazdów jednocześnie. Tego typu urządzenia znajdziesz w ofercie firmy Tauron.

Warto wiedzieć, że montaż prywatnej ładowarki samochodów nie wymaga uzyskania zgody Urzędu Dozoru Technicznego. Pamiętaj jednak, że musisz dopełnić pewnych formalności. Dokładnie określa je ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych[1]. Jeżeli chcesz mieć stację ładowania o mocy do 11 kW, priorytetem jest uzyskanie zgody od zarządu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, ewentualnie osoby sprawującej zarząd nad daną nieruchomością. W tym celu złóż wniosek, który zawiera informacje na temat parametrów wybranego urządzenia oraz przewidywanego miejsca jego instalacji.

Kolejny warunek, jaki musisz spełnić, jeśli chcesz ładować samochód elektryczny w bloku, to posiadanie tytułu prawnego do lokalu w danym budynku oraz miejsca postojowego do wyłącznego użytku. Przed instalacją stacji ładowania konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy oceniającej czy dany obiekt posiada wymaganą infrastrukturę elektroenergetyczną (trzeba zrobić tzw. ekspertyzę dopuszczalności instalacji punktów ładowania co zleca Zarządca na Twój koszt). Ominie Cię ten krok, jeśli budynek posiada już instalację przeznaczoną do zasilania punktów ładowania.

Jeśli techniczna ekspertyza wykaże, że nie ma przeciwwskazań do instalacji prywatnej ładowarki samochodów, zarząd musi pozytywnie rozpatrzyć złożony wniosek. Obligują go do tego przepisy wprowadzone w ramach nowelizacji wspomnianej ustawy.

Uwaga: Jeśli budynek lub teren wokół niego jest wpisany do rejestru zabytków, trzeba dodatkowo postarać się o pozwolenie na instalację stacji ładowania od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Pamiętaj, że jako wnioskodawca zobowiązujesz się do pokrycia wszystkich kosztów związanych z realizacją inwestycji.

Ładowanie samochodu elektrycznego we wspólnocie mieszkaniowej – jak to zrobić? Na początek warto wiedzieć, że możesz skorzystać z dwóch rodzajów stacji ładujących: pierwsze to naścienna stacja ładująca (wallbox) – idealnie sprawdzi się w garażach czy na parkingach podziemnych. Drugie rozwiązanie to wolnostojąca stacja ładująca, która zda egzamin w przypadku parkingów zewnętrznych. Z pomocą stacji ładujących możesz ładować nawet do trzech pojazdów elektrycznych jednocześnie (w zależności od liczby gniazd). Montaż prywatnej ładowarki samochodów nie wymaga uzyskania zgody Urzędu Dozoru Technicznego. Jednak, jeśli chcesz mieć stację ładowania o mocy do 11 kW, musisz uzyskać zgodę od zarządu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, ewentualnie osoby sprawującej zarząd nad daną nieruchomością. W tym celu: Krok 1. Stacja ładowania do 11 kW wymaga zgody zarządcy lub zarządzającego. Z kolei stacja powyżej 11 kW wymaga zgody członków wspólnoty. Dlatego złóż wniosek w tej sprawie. Do wniosku dołącz dokumenty wskazane w art. 12b. 1 ustawy o elektromobliności (dostępna jest na stronie: isap.sejm.gov.pl). Krok 2. Zarządca rozpatrzy Twój wniosek i zleci sporządzenie ekspertyzy dopuszczalności stacji ładowania. Po jej uzyskaniu przekażę ją Tobie – ze zgodą lub odmową zgody na montaż stacji. Uwaga! Koszty ekspertyzy ponosisz Ty, więc przed sporządzeniem wniosku zweryfikuj je u zarządcy. Możesz też skontaktować się z naszymi ekspertami (mail: emobility@tauron.pl), którzy odpowiedzą na Twoje pytania. Krok 3. Jeżeli otrzymasz zgodę zarządcy, możesz zlecić dostawę i montaż stacji. Jeżeli nie otrzymasz zgody, to czasem wymagane jest wystąpienie o nowe warunki przyłączeniowe do dystrybutora energii. W przypadku TAURON Dystrybucja niezbędne dokumenty znajdziesz pod linkiem www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/dokumenty-do-pobrania/dom-do-40kwh. Krok 4. Po zainstalowaniu stacji od wykonawcy uzyskasz protokół wraz z prostą dokumentacją powykonawczą. Warto ją dostarczyć swojemu zarządcy wraz z informacją, że będziesz używał stacji ładowania. Jeżeli występowałeś o nowe warunki przyłączeniowe, musisz zgłosić gotowości instalacji do dystrybutora. TAURON Dystrybucja zamontuje nowy licznik (układ pomiarowo-rozliczeniowy), co z kolei wiązać się będzie z podpisaniem nowej umowy na dostawę i zakup energii elektrycznej. Po finalizacji warto o tym fakcie poinformować zarządcę i rozpocząć użytkowanie stacji ładowania. Pamiętaj, że jako wnioskodawca zobowiązujesz się do pokrycia wszystkich kosztów związanych z realizacją inwestycji.

Zalety stacjonarnych ładowarek do użytku prywatnego

Wiesz już, że ładowanie samochodu elektrycznego w bloku jest w zasięgu Twoich możliwości. Gdzie dokładnie możesz zamontować stację i ile ładuje się samochód elektryczny?

Dostępne stacje ładowania pojazdów są zaprojektowane tak, by możliwy był ich montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Spełniają one wysokie standardy bezpieczeństwa i posiadają inteligentne funkcje, które umożliwiają automatyzację procesu ładowania. Najważniejszą ich zaletą jest znaczące skrócenie czasu ładowania pojazdu elektrycznego w porównaniu z ładowaniem samochodu ze zwykłego gniazdka. Ile ładuje się samochód elektryczny w tym przypadku? Nawet sześciokrotnie szybciej, redukując czas ładowania z kilkudziesięciu do zaledwie kilku godzin, choć oczywiście dane te zależą one od pojemności akumulatora, przetwornicy Twojego samochodu, rodzaju stacji ładowania, oraz parametrów przyłącza, które posiadasz.

Sprawdź, czy znasz wszystkie wady i zalety samochodów elektrycznych

Choć zainteresowanie mobilnością elektryczną cały czas rośnie, a tym samym systematycznie powiększa się sieć publicznych stacji ładowania pojazdów, to zapewnienie kierowcom powszechnego dostępu do rozbudowanej infrastruktury szybkiego ładowania wymaga jeszcze wiele pracy. Dlatego warto inwestować w rozwiązania, które zapewnią Ci wygodne, szybkie i przy tym możliwie jak najtańsze ładowanie pojazdów. Prywatna ładowarka samochodów elektrycznych spełni Twoje potrzeby w tym zakresie. Skonfiguruj stację ładowania, wypełnij formularz i dobierz rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie. Więcej informacji TUTAJ.


[1] Zob. Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.