Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Czy ekologiczne życie jest drogie? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

63% Polaków twierdzi, że prowadzi ekologiczne życie. Jednocześnie aż 55% badanych uważa, że największą przeszkodą w byciu eko są ograniczenia finansowe. W artykule udowadniamy, że ekologiczny styl życia nie musi być drogi. Przeciwnie – dzięki niemu nie tylko poprawiasz jakość własnego życia, lecz masz szansę sporo zaoszczędzić. Dowiedz się, jak to zrobić!


 

Życie ekologiczne i odpowiedzialność za planetę według Polaków 

Cytowane na wstępie dane pochodzą z badania1 Gumtree.pl, które zostało zrealizowane przez instytut IQS w kwietniu 2021 r. na próbie 800 Polaków w wieku 18-65 lat. Poza barierą finansową respondenci wskazali na dwie inne przeszkody we wdrażaniu ekologii w domu: trudność z przekonaniem pozostałych domowników (takiego zdania jest 29% kobiet i 19% mężczyzn) oraz brak wiedzy (23%). 

Największy potencjał tkwi w informacji, że aż 49% badanych wskazuje, że decyzje konsumentów mają niekorzystny wpływ na środowisko. Przyjęcie odpowiedzialności za własne życie i stan środowiska naturalnego ma kluczowe znaczenie. Dzięki temu można zrobić pierwszy krok na ścieżce do celu, jakim jest życie ekologiczne na co dzień. 

Jak żyć bardziej ekologicznie? 

Zastanawiasz się, jak wygląda życie ekologiczne na co dzień? Nie wiesz, od czego zacząć? Wielka zmiana jest możliwa metodą małych kroków. Możesz zacząć np. od porządków w lodówce: wybierz jedną półkę na żywność, która wymaga szybkiego spożycia. Nie kupuj nowych produktów, zanim nie zużyjesz tych, które masz. Naucz się przetwarzać posiadane produkty. Na przykład z białego (naturalnego) jogurtu z krótką datą ważności i świeżych owoców możesz błyskawicznie przygotować mrożony deser owocowy.  

Takie proste działania uświadamiają, że ekologiczny styl życia to sposób na oszczędność i poprawę jakości życia. Pozwalają połknąć ekologicznego bakcyla i rozpocząć generalną zmianę nawyków. 

Jak żyć bardziej ekologicznie – przegląd praktycznych sposobów 

Liczba odpowiedzi na pytanie, jak żyć bardziej ekologicznie, jest naprawdę długa. Codziennie podejmujesz wiele rutynowych decyzji – wybierasz działania proekologiczne lub podejście tradycyjne. W pierwszym przypadku przyjmujesz odpowiedzialność za środowisko, a w drugim oczekujesz, że problemami niszczenia środowiska naturalnego zajmie się ktoś inny, np. organizacje ekologiczne.  

Jeżeli chcesz osobiście zaangażować się w działania na rzecz środowiska, skoncentruj się na trzech obszarach: ograniczeniu marnotrawstwa, korzystaniu z ekologicznych produktów i energii z OZE

1. Ogranicz marnotrawstwo – żywności, energii, wody i surowców

Ekologia w domu koncentruje się wokół lodówki, licznika energii elektrycznej i gazu oraz wydatków na paliwo (do pojazdów, do systemów ogrzewania). Wystarczy ograniczyć marnotrawstwo, aby pozostawić w domowym budżecie poważne kwoty. 

  • Przykłady oszczędzania paliwa do aut i urządzeń grzewczych. Jeżeli Twój dom od pracy dzieli niewielka odległość, wykorzystaj dobrą pogodę, aby przesiąść się na rower lub hulajnogę. Jeżeli nie możesz funkcjonować bez samochodu, zastanów się nad inwestycją w auto elektryczne. Nie przegrzewaj domu: już zmniejszenie temperatury o 1°C przynosi poważne oszczędności. 
  • Przykłady oszczędzania prądu i gazu. Zacznij od wyłączenia światła w pomieszczeniach, których nie używasz. Nie przepełniaj lodówki, nie uruchamiaj pralki lub zmywarki z niepełnym wsadem. Spróbuj gotować potrawy jednogarnkowe (oszczędzisz gaz lub prąd), korzystaj z kubków termicznych i termosów, aby nie podgrzewać wielokrotnie jedzenia i napojów. 
  • Przykłady oszczędzania wody. Zakręcaj wodę przy myciu zębów, korzystaj z prysznica, ustaw w zlewie w kuchni zimną wodę, zbieraj deszczówkę do podlewania ogrodu, wodę po praniu ręcznym wykorzystaj do zmywania podłóg czy mycia samochodu. 
  • Przykłady oszczędzania produktów spożywczych. Gotuj samodzielnie jedzenie, rób kanapki do pracy. Posiłki domowe są tańsze od dań serwowanych w restauracjach. Poza tym wiesz, co jesz, dzięki czemu możesz zadbać o zdrową dietę.  
  • Przykłady oszczędzania surowców. Wykorzystuj ponownie zużyte opakowania (np. słoiki, pudełka po lodach), nie używaj jednorazowych reklamówek, naprawiaj ubrania i sprzęty domowe. Segreguj śmieci, aby ułatwić odzyskiwanie surowców wtórnych. 

Jeżeli zainteresowały Cię sposoby na ekologiczne życie, zapraszamy do lektury artykułu: Zero waste w praktyce – 27 sposobów, by żyć bardziej EKO

2. Wybieraj ekologiczne produkty

Staraj się kupować żywność produkowaną w sposób naturalny – bez nawozów czy pestycydów. Zaopatruj się na lokalnym targu w produkty sezonowe, które nie podróżują tysiącami kilometrów w chłodniach statków i samochodów ciężarowych. Dzięki temu ich ślad węglowy jest znacznie mniejszy niż w przypadku owoców cytrusowych.  

Jeżeli wymieniasz zużyte, niemożliwe do naprawy sprzęty domowe, wybieraj urządzenia energooszczędne. Postaw na sprawdzone marki, które oferują długie okresy gwarancji. Unikaj urządzeń podejrzanie tanich, które często okazują się awaryjne i niemożliwe do naprawy. 

Ogranicz zużycie lub zrezygnuj z tradycyjnej chemii gospodarczej. Zastąp ją produktami EKO lub przygotuj je samodzielnie, korzystając z przepisów, które znajdziesz w artykule: 3 sposoby na ekologiczne sprzątanie domu

3. Przestaw się na energię z OZE

Naturalną konsekwencją decyzji, że chcesz być eko, jest poszukiwanie naturalnych, odnawialnych źródeł energii (OZE). W warunkach domowych możesz produkować prąd i ciepło bez spalania paliw kopalnych. Energię elektryczną najłatwiej pozyskać z instalacji fotowoltaicznej, a ekologiczne ogrzewanie zapewniają pompy ciepła.  

Dlaczego warto żyć ekologicznie? 

W odpowiedzi na tytułowe pytanie należy podkreślić, że życie ekologiczne nie jest drogie. Dlaczego warto żyć ekologicznie? Bo to się opłaca. Gdy żyjesz ekologicznie, zdrowiej jesz, więcej się ruszasz, wzmacniasz kondycję psychiczną i fizyczną. Wytwarzasz więzi społeczne, masz poczucie wspólnoty z osobami myślącymi i żyjącymi ekologicznie. Ekologiczny styl życia opłaca się na każdym poziomie – psychologicznym, społecznym i finansowym. 

—————- 

Źródła: 

1 https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/polacy-uwazaja-ze-ekologiczne-zycie-jest-drogie,97705.html