Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 795

Klimatyzacja do mieszkania – co warto wiedzieć? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Gorące letnie dni już nikogo nie zaskakują. Fale upałów, które trwają od kilku dni do kilku tygodni również w Polsce, stały się standardem. Kiedy wiatraki jedynie mieszają ciepłe powietrze bez szans na ochłodzenie, jedynym ratunkiem jest wydajny klimatyzator. Sprawdź, jakie zalety ma klimatyzacja w mieszkaniu w bloku, jak ją zamontować oraz jaka jest najlepsza klimatyzacja do mieszkania.


 

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację w mieszkaniu w bloku? 

Klimatyzatory w domach jednorodzinnych stały się standardem. Ich instalacja w blokach z wielkiej płyty, starych kamienicach oraz nowoczesnych budynkach mieszkalnych, zarówno na przedmieściach, jak i w centrach dużych aglomeracji, staje się coraz bardziej popularna.  

UHI, czyli miejskie wyspy ciepła 

Miastom doskwiera zabetonowanie. Brakuje w nich zieleni i cienia, a obfitują w ciemne powierzchnie takie jak beton czy asfalt, które szybko nagrzewają się pod wpływem słońca. W nocy rozgrzane mury i place podtrzymują wysoką temperaturę powietrza. W efekcie dyskomfort cieplny utrzymuje się przez całą dobę. 

Od ponad 200 lat znane jest pojęcie UHI (ang. Urban Heat Island), czyli miejska wyspa ciepła. Tereny zurbanizowane są znacznie cieplejsze od obszarów wiejskich. Dlatego montaż klimatyzacji w bloku już dawno nie jest luksusem, lecz sposobem na uniknięcie niebezpiecznych dla zdrowia i życia temperatur. 

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

Dowiedz się więcej

Jak wysoka temperatura wpływa na ludzki organizm? 

Wysokie temperatury utrudniają koncentrację, zniechęcają do aktywności fizycznej i zabawy, a także przeszkadzają w zasypianiu. Ponadto wywołują objawy odwodnienia, problemy z układem krążenia i oddychaniem, a w skrajnych przypadkach udary cieplne. 

Wysokie temperatury są najgroźniejsze dla małych dzieci i seniorów, a także osób, które cierpią na różnego rodzaju poważne, przewlekłe schorzenia. W przypadku wymienionych grup montaż klimatyzacji w mieszkaniu jest koniecznością. Ma to szczególne znaczenie w miastach, w których trudno znaleźć chłodniejsze miejsce także poza mieszkaniem, w bezpośrednim sąsiedztwie bloku czy kamienicy. 

O wpływie klimatyzacji na organizm człowieka szerzej piszemy w artykule Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie? 

Klimatyzacja do mieszkania w bloku poprawia jakość powietrza 

Klimatyzatory nie tylko regulują temperaturę w pomieszczeniach, ale też oczyszczają, nawilżają i jonizują powietrze.  

Klimatyzator chłodzi i grzeje 

Zaletą klimatyzacji w bloku jest jej wielofunkcyjność. Wybrane modele klimatyzatorów mogą nie tylko schładzać, ale także ogrzewać pomieszczenia. Gdy system pracuje w trybie chłodzenia, jego jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika, a zadaniem jednostki zewnętrznej jest skraplanie czynnika chłodniczego. We wszystkich modelach oferowanych przez TAURON możesz odwrócić działanie układu i skierować ciepło do pomieszczeń. 

Klimatyzatory wyposażone w 4-drożny zawór rewersyjny doskonale sprawdzają się w okresach przejściowych. Gdy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie, a temperatury na zewnątrz znacznie spadają, klimatyzator staje się ekonomiczną alternatywą dla energochłonnych grzejników elektrycznych. 

Szczegółowe omówienie tematu znajdziesz w artykule Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce 

Jaka klimatyzacja do mieszkania? 

Wybór klimatyzatora zależy od liczby pomieszczeń oraz indywidualnych potrzeb. Do wyboru masz kilka różnych rozwiązań, które różnią się przede wszystkim sposobem podłączenia. 

Klimatyzatory przenośne (monoblok) 

Montaż klimatyzacji w bloku nie musi wiązać się z ingerowaniem w konstrukcję budynku. Do zapewniania komfortu termicznego w pomieszczeniu często wystarczą proste klimatyzatory przenośne. Mają one wszystkie elementy zamknięte w jednej obudowie (monoblok). 

Brak podziału na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną sprawia, że możesz łatwo przestawiać urządzenie. Rurę wyrzutową (odprowadzenie ciepła) wystarczy skierować na zewnątrz przez otwarte okno lub drzwi balkonowe. 

Klimatyzatory split 

Klimatyzator do mieszkania w bloku typu split składa się z dwóch elementów: jednostka zewnętrzna znajduje się na ścianie budynku, a jednostka wewnętrzna w chłodzonym pomieszczeniu. 

Klimatyzatory multisplit 

Klimatyzatory multisplit zapewniają chłodzenie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Z jednej jednostki zewnętrznej zamontowanej na elewacji budynku przewody chłodnicze biegną do kilku jednostek wewnętrznych. 

Masz własną nieruchomość? Może Cię zainteresować artykuł Klimatyzacja w domu – czy warto w nią zainwestować? 

Czy w mieszkaniu w bloku można zamontować klimatyzację? Analiza stanu prawnego 

Na założenie klimatyzacji w budynku wielorodzinnym niemal zawsze musi wyrazić zgodę wspólnota mieszkaniowa, właściciel lub administrator budynku, który działa w ich imieniu. Jednak są od tej zasady wyjątki. 

Klimatyzacja w bloku bez pozwolenia 

Konieczność uzyskania pozwolenia nie dotyczy tylko mobilnych klimatyzatorów typu monoblok. Możesz je stosować nawet w wynajmowanych lokalach. Dlaczego? Ponieważ ich eksploatacja nie wiąże się z trwałymi zmianami wewnątrz mieszkania ani na elewacji bloku. 

Kiedy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej na montaż klimatyzatora? 

Wyzwanie stanowi montaż systemów typu split i multisplit z jednostką zewnętrzną ulokowaną na elewacji budynku. Ingerencja w strukturę ściany i zmiany w wyglądzie fasady są możliwe tylko po uzyskaniu zgody wspólnoty mieszkaniowej (ewentualnie właściciela lub zarządcy). 

Klimatyzator nie może zakłócać spokoju współmieszkańców bloku. Liczba decybeli powinna być zgodna z normami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Jeżeli zlekceważysz przepisy, sąsiad może wnioskować o kontrolę ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Planujesz założenie klimatyzacji w bloku? Przeczytaj artykuł Czy w każdym pomieszczeniu warto montować klimatyzację? 

Kiedy jest najlepszy moment na montaż klimatyzacji w mieszkaniu? 

Montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy na każdym etapie użytkowania mieszkania. Prace nie są skomplikowane, dlatego z montażem klimatyzacji nie ma większego problemu nawet w mieszkaniach wykończonych pod klucz. Nie zmienia to faktu, że znacznie łatwiej przeprowadzić prace w pomieszczeniach w stanie deweloperskim, a najlepiej surowym. 

Na wczesnych etapach budowy można starannie ukryć np. odprowadzenia skroplin, które powstają w wymienniku ciepła wewnątrz klimatyzatora. Możesz je skierować na zewnątrz budynku lub do pionu kanalizacyjnego. Maleją też komplikacje związane z montażem jednostki zewnętrznej. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu? 

Koszt montażu klimatyzacji w bloku w 2024 roku mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mobilny klimatyzator typu monoblok kupisz już za 1,5-2 tys. zł. Rozbudowany system multisplit to inwestycja od kilku do ponad 20 tys. zł. 

Konkretna kwota zależy od liczby chłodzonych pomieszczeń, a także mocy i marki wybranych urządzeń. Pamiętaj też, aby w przypadku klimatyzacji stacjonarnej uwzględnić wydatki na montaż klimatyzatora (jednostki wewnętrznej i zewnętrznej), doprowadzenie zasilania, rur chłodniczych. Konieczne jest też automatyczne odprowadzanie skroplin. 

Wybierz sprawdzonego wykonawcę systemów klimatyzacji 

Wybór odpowiedniego urządzenia i fachowy montaż to gwarancja prawidłowego działania systemu – wydajnego, ekonomicznego i bezpiecznego dla środowiska. Propozycja TAURONA to nowoczesna klimatyzacja split i multisplit do każdego typu wnętrza z wieloletnią gwarancją, profesjonalnym montażem i dodatkowymi udogodnieniami. Klienci TAURONA mogą uzyskać dogodne raty i atrakcyjną zniżkę na prąd! 

Klimatyzacja to nie tylko inwestycja komfort życia, lecz także we własne zdrowie. Spadek cen klimatyzatorów sprawił, że są one dzisiaj łatwo dostępne. Bez wysokich nakładów finansowych możesz zapewnić sobie optymalną temperaturę w mieszkaniu nawet w czasie największych upałów.