Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 532

Żarówki energooszczędne – czy warto w nie inwestować? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy można zaoszczędzić na oświetleniu pomieszczeń? Zdecydowanie tak! Jednak nie możesz tego zrobić kosztem komfortu świetlnego. Odpowiednie natężenie światła jest konieczne zarówno w czasie relaksu, jak i podczas pracy. Jak obniżyć koszty oświetlenia domu czy mieszkania bez zmniejszania komfortu życia domowników. Wyjściem z impasu jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne.

żarówki energooszczędne czy warto

 

Jaką efektywność ma tradycyjna żarówka? 

W 1838 r. belgijski wynalazca Marcellin Jobard przepuścił prąd elektryczny przez włókno węglowe zamknięte w szklanym naczyniu, z którego wcześniej wypompował powietrze. Włókno rozżarzyło się na chwilę i zgasło. Tak działała pierwsza żarówka. 40 lat później amerykańska firma Electric Lighting Company rozpoczęła produkcję na masową skalę. Od tamtej pory idea bańki próżniowej z żarnikiem pozostaje w zasadzie niezmienna. 

Prosta konstrukcja jest największą zaletą tradycyjnych żarówek. Do ich produkcji nie są potrzebne zaawansowane technologie, toksyczne substancje czy cenne pierwiastki. Dlatego są tanie i nie wymagają specjalistycznej utylizacji. Byłyby idealne, gdyby nie to, że są mało efektywne. Żarówka przekształca w światło maksymalnie 5% zużywanej energii elektrycznej – reszta zamienia się w ciepło.  

Ze względu na dużą energochłonność tradycyjnych żarówek od 2009 r. Unia Europejska konsekwentnie wprowadza kolejne zakazy ich produkcji i sprzedaży. Oświetlenie żarowe będzie dostępne na rynku tylko do wyczerpania zapasów magazynowych. 

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki! Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!

POBIERZ ZA DARMO

Jak działają żarówki energooszczędne? 

Obecnie możesz korzystać z dwóch rodzajów żarówek energooszczędnych: 

  • lampy CFL (Compact Fluorescent Light) – działają tak samo, jak świetlówki: zjonizowane pary rtęci wytwarzają promieniowanie ultrafioletowe, które uderza w powłokę luminoforu, co prowadzi do powstania światła widzialnego; 
  • lampy LED (Light Emitting Diode) – najbardziej energooszczędne źródło światła, wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji: w półprzewodnikowym materiale energia elektryczna zamienia się bezpośrednio w światło.  

Gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne? 

Lampy CFL zawierają niewielkie ilości szkodliwej rtęci. Z kolei LED-y powstają z udziałem m.in. ołowiu i niklu. Dlatego zużytych żarówek energooszczędnych nie można wyrzucać do śmieci komunalnych. Powinny trafić do specjalnych pojemników. Możesz je też zwrócić bezpośrednio do sklepu. Dzięki temu nie zanieczyszczają środowiska, lecz trafią do bezpiecznej utylizacji i recyklingu. 

Żarówki energooszczędne – czy warto w nie inwestować? 

Za żarówki energooszczędne zapłacisz zdecydowanie więcej niż za tradycyjne. Mimo to całkowity koszt ich eksploatacji jest niższy. Nie musisz wierzyć na słowo. Wystarczy przeprowadzić proste obliczenia.  

Lampa żarowa o mocy 75 W zużywa w ciągu godziny 0,075 kWh. Przyjmując, że cena 1 kWh to 0,8 zł, godzina świecenia kosztuje 6 gr. Wydaje się, że to niewiele. Jednak po przemnożeniu przez 5 godzin (średni czas świecenia w ciągu doby) oraz przez 30 dni okaże się, że użytkowanie jednej żarówki kosztuje 9 zł miesięcznie, czyli 108 zł rocznie.  

O innych energochłonnych odbiornikach prądu piszemy szerzej w artykule: Co zużywa najwięcej prądu w domu? 

Odpowiednikami tradycyjnej żarówki 75 W są żarówka energooszczędna 15 W i lampa LED 10 W. Wszystkie emitują strumień świetlny o wartości około 800-100 lumenów. Łatwo obliczyć, że eksploatacja żarówki energooszczędnej jest pięć razy tańsza (ok. 21 zł w skali roku), a lampy LED blisko osiem razy tańsza (ok. 14 zł za rok). To najlepsza odpowiedź na pytanie, czy warto kupić żarówki energooszczędne. Zdecydowanie tak! Na ich korzyść przemawia też trwałość: dobrej klasy LED-y świecą przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Natomiast tradycyjna żarówka rzadko wytrzymuje dłużej niż 2000 godzin. W tej sytuacji opłaca się kupić nawet kilka razy droższe energooszczędne źródła światła. 

Jak oszczędzać prąd w domu? 

Pokazaliśmy, że żarówki CFL i LED pozwalają na istotne zmniejszenie zużycia prądu i wysokości rachunków. Dzięki nim zapłacisz mniej i zachowasz pełny komfort świetlny. Oszczędności możesz szukać także w zmianie sposobów eksploatacji urządzeń elektrycznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak oszczędzać prąd w domu – 8 skutecznych sposobów. Podpowiadamy, na których domowych urządzeniach można zaoszczędzić najwięcej. 

Kompleksowe informacje na temat optymalizacji zużycia prądu w domu przynosi nasz nowy e-book o oszczędzaniu. Przekonaj się, że racjonalne gospodarowanie zasobami to styl życia, który opłaca się każdemu z nas – niezależnie od zasobności portfela.